DREAM LIFE PROJECT – Lista Marzeń / Marta Żubrycka

"Żadna granica, zarówno fizyczna, jak i umowna wyznaczające kres ludzkich możliwości, nie jest w stanie ograniczyć wolności marzeń, które prowadzą człowieka do zwycięstwa nad samym sobą. A to zwycięstwo, choć najtrudniejsze, daje największą radość i siłę.” Andrzej Żubrycki

Lista marzeń… tworzymy ich w głowie całe stada. Jadąc w tramwaju, próbując usnąć, podróżując pociągiem, siedząc w biurze, próbując ogarnąć rzeczywistość... Niestety, niewielu z nas spisuje swoje listy marzeń, a jeszcze mniejsza ilość sprawdza ich rzeczywistą wartość i ważność. Im starsi jesteśmy, tym częściej nasza lista marzeń zamienia się w listę realistycznych, dość standardowych celów, których osiągnięcie wcale nie dodaje nam skrzydeł i szczęścia, a już na pewno nie jest realizacją naszej życiowej misji. Na wielu takich listach można zobaczyć piękny dom, rodzinę, jakieś miłe wakacje i sporo pieniędzy. Oczywiście, to cele tak samo ważne, jak każde inne, tylko czy aby na pewno Twoje? A może wolałbyś oblecieć balonem kulę ziemską? Albo posadzić najpiękniejszy na ziemi las? Może chciałbyś grać na perkusji, mimo, że masz 40 lat, lub zostać artystą, mimo że na co dzień jedynym przejawem Twojej „kreatywności” jest sposób układania papierów w biurze, a może marzysz o małej knajpie na rajskiej plaży, albo poszukiwaniu złota, choć jedyną przygodą, jaką dzisiaj przeżyjesz, będzie poszukiwanie miejsca w tramwaju po kolejnym nudnym dniu...

Kiedyś też się tak zakręciłam, że w mojej głowie powstała lista: świetna praca, rozwój zawodowy, świetne zarobki, loft w centrum dużego miasta… I nagle, rozpędzona jak torpeda, pracując po kilkanaście godzin dziennie, zaczęłam sobie wyobrażać koniec świata. Naprawdę, codziennie, wracając z pracy do domu, wyobrażałam sobie koniec świata. To był moment, kiedy stwierdziłam, że żadna z rzeczy, które chciałam osiągnąć, nie da mi szczęścia, a tylko więcej zajęć, które sprawiają, że moje życie jest totalną odwrotnością szczęścia. Dlatego przewartościowałam moje życie i stworzyłam nową listę marzeń. Prawdziwą, zgodną z moim wnętrzem, wartościami i moją duszą, a nie z potrzebami wykreowanymi przez społeczeństwo, media, znajomych... itp. Dlatego dzisiaj mam dla Ciebie ćwiczenie, która pomoże Ci stworzyć listę marzeń, która będzie odzwierciedlała Twoje prawdziwe potrzeby i marzenia, która będzie podkreślała Twoją indywidualność i dzięki której Twoje życie będzie unikalne i da, nie tylko Tobie, ale też innym ludziom, wielką wartość - SZCZĘŚLIWEGO CIEBIE.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ kiedy prowadzę treningi dotyczące marzeń i sukcesu, a także, kiedy rozmawiam z klientami na sesjach coachingowych, większość osób szybko orientuje się, że to, co przychodzi im w pierwszej kolejności, jako marzenie do spełnienia, okazuje się czymś całkowicie nieistotnym i niewartym ich uwagi. A prawdziwe marzenia kryją się w sercu, nie w głowie.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA - jak stworzyć unikalną BUCKET LIST?

 

ETAP I - NAJWAŻNIEJSZE PYTANIE

 

Pierwsza rzecz, jaką musisz zrobić, to odpowiedzieć na pytanie, które odblokuje Twój umysł i pozwoli Ci się na chwilę pozbyć codziennych ograniczeń. Odpuść sobie wszystkie "za i przeciw", odpuść sobie "możliwe-niemożliwe", odpuść sobie „to nie dla mnie”. Po prostu zacznij marzyć… Bądź kreatywny, otwarty i zaszalej! To tylko ćwiczenie, więc bądź odważny! Pomoże Ci w tym następujące pytanie:

Co bym robił przez najbliższe 20 lat, gdybym miał 100 milionów dolarów w banku?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zanim przejdziesz dalej, odpowiedz pisemnie na powyższe pytanie.

Poważnie, weź kartkę i odpowiedz. Przecież chodzi o Twoje marzenia, potraktuj to zadanie jakby chodziło o najważniejszą rzecz w Twoim życiu... bo przecież chodzi ;))

ETAP II - SPRAWDŹ WAŻNOŚĆ

 

Do każdego marzenia odpowiedz na trzy ważne pytania:

Co jest w tym ważnego dla mnie?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jak bardzo chcę ten cel osiągnąć w skali od 1 do 10 (gdzie 1 oznacza „praktycznie tego nie potrzebuję, a 10 „bez tego nie będę mógł oddychać”)

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jak bardzo fascynuje mnie ten cel, w sakli od 1 do 10? (Gdzie 1 oznacza, że cel jest kompletnie nieciekawy, a 10, że czujesz jak przyspiesza Ci serce, kiedy o nim myślisz)

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

PRZYKŁAD

Marzenie: Polecieć balonem.

Co jest w ty ważnego dla mnie: Poczucie wolności i doświadczenie fizycznego oderwania się od ziemi. Kocham przestrzeń i uwielbiam patrzeć na świat z różnych perspektyw. Lot balonem da mi możliwość obserwacji świata i doświadczenia lekkości bytu.

Jak bardzo chcę ten cel osiągnąć: 9

Jak bardzo fascynuje mnie ten cel: 10

Podsumowanie: Cel jest dla mnie wardzo ważny, wiąże się z moim odbiorem świata i wartością, jaką jest dla mnie jego poznawanie i cieszenie się chwilą. Do tego naprawdę chcę go osiągnąć i bardzo mnie ta wizja fascynuje.

 

A teraz Ty, zrób tak z każdym marzeniem, które napisałeś na swojej liście.

Po tym, jak udzielisz odpowiedzi na powyższe pytania, może się okazać, że cel, który uważałeś za wartościowy, wcale Cię nie pasjonuje, lub wcale nie jest taki ważny, a może nie kryje się z nim nic ważnego dla Ciebie… Dzięki tym odpowiedziom, uzyskasz obraz tego, co naprawdę Cię fascynuje, co chcesz osiągnąć i jak ważne jest to dla Ciebie.

ETAP III - SPISANIE WŁAŚCIWEJ LISTY

 

Kolejny etap jest bardzo prosty, wybierz te marzenia, które uzyskały największą liczbę punktów i/lub które są ważne dla Ciebie i zaspokajają ważne dla Ciebie wartości. Moja lista liczy 30 marzeń (podzielę się z Tobą nią już niebawem), Twoja może liczyć nieskończoną ilość. Spisz te marzenia na czystej kartce lub w notesie.

1. …………………………………………………………………………………………

2. …………………………………………………………………………………………

3. …………………………………………………………………………………………

4. (...)

ETAP IV - UWIERZ, ŻE REALIZACJA MARZEŃ JEST MOŻLIWA

 

Tak, po prostu uwierz, że możesz spełnić swoje marzenia.

„Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz to też osiągnąć” – Walt Disney

Nie przejmuj się, że jeszcze nie wiesz jak i kiedy, że nie dostrzegasz opcji i możliwości. Po prostu postanów, że zrealizujesz wszystko, o czym naprawdę marzysz (chyba, że po drodze pojawi się coś lepszego;) ).

- - - - - - - - - -

To Twoja lista marzeń, którą w dalszych etapach możesz dowolnie zmieniać, rozwijać, precyzować i dopasowywać do swoich potrzeb. Tymczasem zajmij się punktem 4 i zacznij wierzyć, że cokolwiek chcesz osiągnąć, jest w zasięgu Twojej ręki, jakkolwiek absurdalne Ci się to dzisiaj wydaje. Nie przejmuj się, że jeszcze nie wiesz jak i kiedy, że nie dostrzegasz opcji i możliwości, że nie masz pieniędzy i znajomości. Uwierz i otwórz się na wszystko, co się stanie.

Ja już postanowiłam, że rok 2016 będzie NAJLEPSZYM ROKIEM W MOIM ŻYCIU (dotychczas). Ciebie zapraszam do tego samego! Wspólnie zmobilizujmy siły i dajmy z siebie wszystko, żeby ten rok był absolutnie genialny! Przez cały 2016 rok możesz obserwować, jak inni realizują swoje marzenia, inspirować się i razem z nami realizować najodważniejsze cele swojego życia! Uczyń ten czas najpiękniejszym czasem w Twoim życiu!

 

JESTEŚ GOTOWY NA NAJLEPSZY ROK W SWOIM ŻYCIU?